![]() |
| Bradul de Craciun |
Originea pomului de Craciun este invaluita intr-o aura de legenda,circuland multe variante,povestea bradului fiind redata in multe variante pastrate pana astazi.
Povestea incepe in orasul Bethleem.Imparatului Irod ii este vestita nasterea lui Mesia,crudul imparat dand ordin garzilor sale sa omoare toti pruncii din tinut.
Fecioara Maria alaturi de Iosif ducandu-l pe pruncul Iisus in brate cautau adapost,cand deodata auzira tropot de copite.Maria se temu si vrand sa-l proteje pe prunc ceru voie unui stejar sa se ascunda dupa ramurile sale.Stejarul tare se temu si refuza.Atunci Maria auzi o voce,vocea ii chema si le oferi adapost.Era un bradut ce ii inveli intr-o clipita pe cei trei iar cand garzile lui Irod trecura Maria,Iosif si pruncul fura de negasit.
Maria ii fu recunoscatoare bunului copacel si spuse asa:“Cat vei trai, bradule, sa nu vestejesti niciodata!
Sa fii mereu verde si iubit de toti copiii, iar stejarului ii spuse ca toata viata lui sa tremure fie iarna,
fie vara.”
O alta legenda straveche povesteste astfel : In noaptea nasterii pruncului Iisus toate vietatile pamantului inclusiv flora si fauna au pornit catre Bethleem pentru a-L cinsti pe Fiul Lui Dumnezeu cu daruri de pret.
Pomii si au oferit fructele in dar insa bradutul,care nu era roditor a fost impins in laturi de ceilalti
pomi.Din ceruri,un inger ce veghea intamplarea,s-a induiosat la vederea micului bradut si ruga cateva stele
sa i se aseze pe ramuri.Cand pruncul vazu minunatul brad impodobit cu stele i-l binecuvanta.De atunci se spune,s-a pastrat traditia impodobirii bradului in preajma nasterii lui Iisus.
De-a lungul vremurilor profilul triunghiular al bradului a fost indentificat cu sfanta treime:Dumnezeu Tatal,Fiul si Sfantul Duh.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu